Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A bencés szellemiség sajátos vonásai

Keleten is megfigyelhető volt a legkorábbi – remetéskedést előtérbe helyező – szerzetesi életeszményekhez képest a közösséggé szerveződés iránya, és az aszkézis túlzó formáival szembeni távolságtartás felerősödése. Nagy Szent Baszileiosz reguláját már ezek a vonások jellemezték. Benedek továbbvitte ezt a tendenciát, amikor hangsúlyozta, hogy szabályzata a „kicsinyek” és „kezdők” szempontjaira van figyelemmel, és nem akar senkit elriasztani szigorával. Benedek igazi „rómainak” bizonyult, amikor a közösségi szerveződés gyakorlatias vonásait helyezte előtérbe, és józan rendszerességet várt el szerzeteseitől mindennapi tevékenységük során. Az is „antik római” vonásnak tekinthető, ahogyan a „középút” és a „mértéktartás” gyakorlatát (metrón) érvényesítette regulájában. Ezeket az értékeket fejezte ki az ora et labora (imádkozzál és dolgozzál!) eszménye, amely a közös munka, illetve a közösségben történő zsolozsmázás, zsoltáréneklés váltakozására építette fel a szerzetes napirendjét. Az egyéni imádságok gyakorlata helyett Isten közösségben megvalósuló dicsérete és szolgálata vált a bencés regula szemléleti alapjává (opus Dei). A szerzetes nem aszketikus gyakorlatokkal fejezte ki Isten iránti elkötelezettségét, hanem az engedelmesség révén, ami a közösségben annak vezetője, az apát iránt nyilvánulhat meg. Az engedelmesség abszolút erénnyé vált – egyben a középkori nevelés egyik izgalmas alapkérdésévé –, ami felülmúlta a többi erényt, és a közösség szerveződésének alapelvévé vált. Benedek megkövetelte szerzeteseitől az egy helyben lakást, ami elősegítette a közösség rendszeres életvitelét (stabilitas loci). Az imádság és a munka egyensúlyát megvalósító bencések a helyben lakás követelménye révén idővel olyan kolostori központokat alkottak vidéken, amelyek hozzájárultak környezetük „humanizálásához”.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave