Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Bencés kolostorok, mint iskolai művelődési központok

Benedek megkövetelte szerzeteseitől a lectio divinát. Ez a Szentírás és az egyházatyák olvasására szánt idő volt, amit a közös zsolozsmázás szüneteiben lehetett gyakorolni. Megoszlanak a vélemények arról, hogy mennyiben jelentett ez személyes olvasást, de bizonyosnak tűnik, hogy a lectio divina keretében az egyéni tanulmányok is szerepet kaptak. A regula 48. fejezete naponta átlagosan négy órát, évente mintegy 1200 órát írt elő a szent olvasmányok tanulmányozására, de másolási tevékenység nincs kifejezetten előírva benne. Vitatott, hogy a lectio divina kezdettől fogva azzal járt, hogy a bencés kolostorok tudományos centrumokká váltak másolóműhelyekkel (scriptorium) és könyvtárakkal, avagy mindez csak hosszabb folyamat eredményeként következett be. Már utaltunk rá, hogy egyes vélemények Cassiodorus Vivariuma hatásának tulajdonítják a bencés kolostorok iskolai és tudományos központtá alakulását, de ebben a kérdésben ma igen óvatos a szakirodalom.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave