Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Genosz – a vér szerinti rokonság

A genosz (melyet bizonyos összefüggésben szintén a család szóval is magyarra fordíthatunk, s melynek töve a származással kapcsolatos ma ismert idegen szavak része: genetika, genezis stb.) inkább az egyén származására, az ebből fakadó erkölcsi vagy személységjegyekben megmutatkozó következményekre utal, nem egyszer inkább szónokias szándékkal. Az apja, Odüsszeusz hazaérkezéséhez segédkező Télemakhosz azért nem viselkedhetett már gyermeki módon, mert „nem akárkinek a gyermeke”. A gyermekek neveltetésére tehát nyilvánvalóan ez az aspektus is hatással volt. A Kr. e. 7. században élt Hésziodosznak a társadalom és a genosz majdani összeomlását vizionáló leírásában (Munkák és napok 182–188.) jól érezhető a genosz fogalom köré épülő, sokkal inkább erkölcsi összefüggésrendszer: „ellentét támad majd akkor apák s a fiúk közt, / s vendéghez vendéglátója, barát a baráthoz, / s testvérhez nem kedves a testvér, mint ahogy addig, / és nem tiszteli többé gyermek öreg szüleit sem. / Súlyos szitkokkal szólnak hozzájuk a durva / gyermekek, isteni bosszútól sem félve, a hálás / gyermek adóját sem fizetik meg öreg szüleiknek...” (Ford.: Trencsényi-Waldapfel Imre). Azon túl tehát, hogy a genosz határozta meg az erkölcsi örökséget és az esetleges vagyon és hatalom öröklődését is, sokáig egyfajta társadalmi rendnek a biztosítéka is volt. Amíg az állam és annak törvényei nem alakultak ki, a bűn fogalma és közösségi megítélése, valamint következményei a családon (genosz) belüli tekintélyen és a családok (genoszok) közötti harcon, illetve bosszún múlt. Elég talán minderre magát a trójai háború kirobbanását példaként felhozni.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave