Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Iskola és oktatás Bizáncban

Az antik iskolai örökség egyik sajátos változatát képviselte Bizánc a kora középkorban. Az 5–6. századot a keletrómai államigazgatásban a latin nyelv jelenléte jellemezte. Az államhivatalok igényei jutottak kifejeződésre II. Theodosius korábban már említett 425-ös rendeletében, amikor a császár még a görög-latin kétnyelvűség jegyében szervezte meg a konstantinápolyi tantestületet, a görög és a latin retorika tíz-tíz professzorának kinevezésével. Körülbelül száz évvel később az athéni hellén pogány „főiskola” (529) felszámolása után Justininanus a római jog kodifikációjával párhuzamosan szabályozta a felsőfokú jogi iskolákat. A bizánci iskolai oktatásban később is szerepet kapott az államigazgatás igényeit kielégítő jogi oktatás. A kora középkor századaiban Nyugat-Európában nem találkozunk hasonló jelenséggel.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave