Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A városi iskolák racionalizmusa és a szerzetesi ideálok: Abélard és Szent Bernát konfliktusa

Az ezredforduló világa a hűbéri társadalom kiteljesedését hozta magával. A lassan növekvő termésátlagok még nem tették lehetővé az agrárcivilizáció hagyományos kereteinek áttörését. A földbirtokos nemesi hatalom súlypontja a 11. században vidéken volt. A harcos erényeken felépülő agrárcivilizáció olyan környezetet jelentett, amely kulturális homogenitást tett lehetővé az egész társadalomban. A latin Nyugat alapvető kulturális hálózatát a bencés kolostorok alkották. A 10–11. század nemesi és szerzetesi műveltségén belül nem találunk olyan konfliktusokat, amelyek eltérő vallási vagy műveltségi eszményekből fakadtak. Ebben az értelemben az ezredforduló latin keresztény civilizációja egyszerűbbnek tűnik, mint a 12–13. század világa, amikor az eltérő ideálok nyomán belső törésvonalak és konfliktusok jöttek létre. Az érett középkor keresztény kultúrája már jóval összetettebb jelenség volt, mint a megelőző századok kolostori műveltsége.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave