Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A skolasztika kezdetei

A 12. századi iskolákban kibontakoztak a skolasztikus módszer kezdetei. Ennek legfőbb alapját az értelembe vetett hit alkotta. Már utaltunk rá, hogy a városi székesegyházi iskolák értelmisége a Szentírás hagyományos magyarázatával szemben a racionális okoskodást, az analogikus okfejtésekkel szemben a logikai következtetéseket részesítette előnyben. A skolasztikus módszer a 13. századi egyetemeken élte fénykorát, de az első lépéseket már a 12. századi iskolák megtették kialakulása felé. A székesegyházi iskolák által használt újszerű módszereket szembe szokták állítani a kolostori iskolák hagyományos műveltségével. Abélard és Szent Bernát vitája is ezt az ellentétet fejezte ki. Másfelől arra is érdemes felhívni a figyelmet, hogy a szerzetesi iskolákban alkalmazott oktatási módszerek egyben a 12. századi iskolák tananyagának előzményéül szolgáltak. A hit értelmi megalapozását célzó első törekvések a kolostori iskolákból indultak ki a 11. század során, és innen terjedtek tovább.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave