Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Szellem a közösség szolgálatában: a szofisták és hatásuk

Az athéni demokráciának mint a görög világ mintaállamának fejlődése önmagában is nyilvánvaló társadalmi igényként írta felül az egyéni hős, majd az arisztokrácia privilegizált nevelését, illetve tovább élő nevelési eszményeit. A közösség politikai struktúrájának, a polisznak működése és működtetése határozta meg az egyén életét, esetleges karrierjét vagy legegyszerűbb hétköznapi munkáját is. A polisz ügyeivel való törődés, görög szóval politika vált a legfontosabb nevelési céllá is. Ennek keretében folytatódott a szakmák ismeretének továbbadása, egyes speciális szakmák – így különösen az orvoslás – területén a hatalmas mennyiségű kollektív ismeretanyag néhány kiemelt tudás- és gyakorlati központban történő oktatása. És így válhatott igénnyé később a tisztán elméleti írás-olvasás-műveltség alapú iskola, mely a leendő hivatalnokok, szűkebb értelemben vett politikusok, a várost direkt vagy indirekt módon irányító értelmiség képzését célozta. Mindez összefonódik a filozófia Kr. e. 7–6. században kibontakozó, s az 5–4. századtól virágkorába érő fejlődéstörténetével, ezzel a valóban sajátosan görög jelenséggel, a bölcselkedés, gondolkodás gyakorlati élet szolgálatába sokszor csak igen közvetve vagy sehogy nem állítható igényével és művelésével. Az athéni demokrácia virágkorában ugyanis a filozófusok szellemi teljesítménye is a közösség szolgálatába állhatott, ha nem is közvetlenül befolyásolva, de elgondolkodtatva, megtermékenyítve azt. Az európai és az európai típusú iskolai oktatás bölcsője ez a művelődéstörténeti pillanat: a tudomány által inspirált, a politikai közösség kultúráját ápoló és gazdagító, szolgálatának különböző lehetőségeire képző, alapvetően elméleti alapú oktatásé.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave