Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A görög iskola kialakulása

Az iskolák lassú megjelenése nem magyarázható esetleges otthoni írás-olvasás tanulással: ennek a tudásnak az elsajátítására természetes lépés volt az iskolába járás. A gazdagabb családok közül is azok, akik otthon kívánták megoldani ezt a fajta képzést, pénzért fogadott szakemberre bízták a feladatot – s ez az eset ismereteink szerint elsősorban a lányok egy szűk körének taníttatását érintette, akik a klasszikus korban egyáltalán nem jelennek meg az iskolákban, s írás-olvasás tudásuk kimagaslóan előkelő voltukból vagy éppen hetaira funkciójukból fakadhatott. A házitanítóság intézménye ugyanakkor az antikvitás végéig megmarad, kötelező közoktatás híján mindvégig alternatívát jelentve a tömeges vagy legalábbis csoportos oktatással szemben. Kötelező iskolába járásról pedig, vagy a közösség által anyagilag támogatott népiskolákról (korábbi feltételezésekkel szemben) az 5–4. században nem beszélhetünk – legfeljebb a társadalmi státusszal együtt járó igény növekedéséről, mint egyfajta ki nem mondott „kényszerről”.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave