Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Marxizmus és neveléstörténet

A második világháború után a marxista neveléstudomány és történetírás a neveléstörténetet is átformálta. Az 1950–60-as években keletkezett neveléstörténeti összefoglalókban megjelentek a marxizmus kategóriái. A Kádár-korszak neveléstörténeti tankönyvei furcsa módon még a Fináczy-féle ismeretanyagra építettek, és azt ágyazták marxista történetszemléletbe. Az 1980-as években a neveléstörténet újabb átalakuláson ment keresztül. Fokozatosan háttérbe szorult a marxista szemléletmód. Az egyetemi tankönyvek szakmai szempontból egyre tárgyilagosabbak lettek. Arra törekedtek, hogy felöleljék a Fináczy Ernő és Prohászka Lajos által feldolgozott ismeretanyagot, és részben támaszkodtak a nemzetközi szakirodalom újabb eredményeire. A magyar középkor neveléstörténetének „európai” hagyományait nagyban gazdagította Mészáros István történetileg és filológiailag megalapozott munkássága a 20. század második felében.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave