Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A késő antik iskola és a kereszténység

Ebben a fejezetben a késő antik iskolával és az ókori kereszténység iskolára gyakorolt hatásával foglalkozunk. Először bemutatjuk a késő ókori iskolai művelődés –„hét szabad művészet” keretében megfogalmazódó – ideális rendjét, amely műveltségi eszményül szolgált a középkori iskola számára. Majd áttekintjük a késő antik oktatás szintjeit és jellegzetes vonásait. Ezután kitérünk a görög és latin egyházatyák antik kultúrával kapcsolatos véleményére, aminek alapján érthetővé válik, miért fogadták el a keresztények az antik kultúrát az iskolai művelődés részeként. Végül foglalkozunk a keresztény iskola kezdeteivel, és utalunk a keresztény gyermekkép változásaira.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave