Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Trivium

A kora középkorban a „hét szabad művészetet” két részre osztották, triviumra és quadriviumra. A trivium a grammatikát, a dialektikát és a rétorikát, a quadrivium az aritmetikát, a geometriát, az asztronómiát és a zenét foglalta magában. Különféle elképzelések vannak arról, hogy a trivium és a quadrivium mikor különült el a „hét szabad művészeten” belül. Annyi bizonyosnak látszik, hogy a Karoling korra ez a megkülönböztetés az iskolai művelődés rendjét is alakította. Úgy tűnik, a trivium már elég korán jól lehatárolt ismeretköröket jelentett. Azt a nyelvi-irodalmi előképzést értették alatta, amire minden további ismeret épült. A középkorban a septem artes liberales oktatása számos esetben leszűkült ezekre a területekre, és csak a színvonalasabb iskolák oktatták a quadriviumot. Mivel a trivium biztosította a nyelvi készségeket a Biblia megértéséhez, a középkorban ezek a „művészetek” kapták a legnagyobb szerepet. A középkori iskola hozzájárult ahhoz, hogy az európai iskolai művelődés az újkorig a humán műveltségi tartalmak irányába mozdult el. Ahogy a trivium ismeretkörei a litteratura (irodalom) fogalmával kapcsolódtak össze, úgy a quadriviumot összefoglaló négy „művészetet” – mint számokkal és mennyiségekkel foglalkozó stúdiumokat – gyakran említik a matematika (mathematica) összefoglaló néven. A quadriviumhoz sorolt „művészeteket” disciplinának is szokták nevezni. Ez a szóhasználat ismételten kiemelte a fegyelmezett ismeretszerzés szükségességét.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave