Hunyadi László, Vita László

Statisztika I.


Ellenőrző kérdések

  1. Mi a statisztika és mi a szerepe a gyakorlatban?
  2. Mi az operacionalizálás célja és hogyan történik a gyakorlatban? Mi szükséges hozzá?
  3. Mi a sokaság és milyen fajtáit ismeri? Az egyes sokaságfajtákra mondjon egy-egy példát is!
  4. Mik az ismérvek, milyen fajta ismérveket szokás megkülönböztetni? Definiáljon egy sokaságot, és nevezzen még néhány olyan ismérvet, amely szerint az adott sokaság vizsgálható lenne.
  5. Mi a mérési szintek haszna a statisztikai elemzésben? Milyen összefüggés van az ismérvfajták és a mérési szintek között?
  6. Milyenfajta adatszerzési módokat ismer? Jellemezze azokat röviden. Mondjon példákat teljes körű és mintavételes adatfelvételekre!
  7. Mi a különbség a leíró és a következtető (induktív) statisztika között?
  8. Hogyan jellemezhető az adatok pontossága? Miért fontos az adatok pontosságának ismerete?
  9. Milyen elemi módokon történhet az adatok összehasonlítása?
  10. Mire szolgál az osztályozás, milyen követelményeket támasztunk az osztályozásokkal szemben?
  11. Milyen módokon adható meg egy osztályozás eredménye?
  12. Mi a dinamikus viszonyszám és mire szolgál? Milyen fajta dinamikus viszonyszámok definiálhatók és milyen összefüggés van közöttük?
  13. Mi a megoszlási viszonyszám és mire használható?
  14. Mi az intenzitási viszonyszám? Milyen fajtái különböztethetők meg?
  15. Mi a grafikus ábrázolás szerepe? Milyenfajta ábrák használhatók az adatok grafikus megjelenítésére? Melyek a grafikus ábrázolás alapszabályai?

Statisztika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 221 6

E tankönyv a gazdaságtudományi képzési terület hallgatóinak alapképzésére szánt két féléves statisztikai tananyag első félévi része. Tartalma összhangban van a megfelelő HEFOP-ajánlásokkal. Könnyen kijelölhető belőle azonban a társadalomtudományi képzési terület hallgatóinak szóló egy féléves tananyag is. Ez a kötet a statisztika alapfogalmait és a leíró szemléletű statisztikai elemzés standardnak mondható eszköztárát ismerteti. A leíró elemzésen belül először a sokaság egy ismérv szerinti elemzését mutatja be, amit a sokaság több ismérv szerinti elemzésének tárgyalása – ezen belül a két ismérv közötti kapcsolat jellemzése – követ. A kötet második fele az intenzitási viszonyszámok standardizálással történő összehasonlítását, az érték-, ár- és volumenindex-számítást és az idősorok elemzését tartalmazza. Az anyag tanulását a fontosabb fogalmak jegyzéke, ellenőrző kérdések és a fejezetek végén található kiegészítések könnyítik meg, melyeken többek között megtalálható a tankönyv szemléltető példáinak az Excellel kivitelezett megoldása is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hunyadi-vita-statisztika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave