Hunyadi László, Vita László

Statisztika I.


Ellenőrző kérdések

  1. Mi az idősoros elemzések jellegzetessége más statisztikai vizsgálatokhoz képest?
  2. A társadalmi-gazdasági idősoroknak melyik az a tulajdonsága, amely miatt különösen nehéz az elemzés és amely miatt gyakran különféle modellfeltételezésekkel kell élnünk?
  3. Sorolja fel az additív és a multiplikatív modellek közös és eltérő tulajdonságait! Mikor célszerű az egyik és mikor a másik alkalmazása?
  4. Fogalmazza meg szóban a legkisebb négyzetek módszerét!
  5. Milyen feltételek esetén lehetséges az, hogy a lineáris trend β1 paramétere megegyezzék az idősorra számított átlagos növekedési mérték d mutatójával? Milyen feltételek esetén lehetséges az, hogy az exponenciális trend β1 paramétere megegyezzék az idősorra számított átlagos növekedési ütem l mutatójával?
  6. Foglalja össze a mozgó átlagolású és az analitikus trendek közös és eltérő sajátosságait. Mikor, melyik alkalmazása célszerű?
  7. Soroljon fel legalább három okot, amiért egy idősoros modell-előrejelzést óvatosan kell kezelni!
  8. Mi a szezonális kiigazítás lényege, és miért fontos ez a gazdasági elemzéseknél?
  9. Soroljon fel lehetséges, a GDP-hez képest késő, előremutató, illetve vele együttmozgó indikátorokat!
  10. Foglalja össze egy komplex determinisztikus idősorelemzés egyes lépéseit és az azok végrehajtásához szükséges módszereket!

Statisztika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 221 6

E tankönyv a gazdaságtudományi képzési terület hallgatóinak alapképzésére szánt két féléves statisztikai tananyag első félévi része. Tartalma összhangban van a megfelelő HEFOP-ajánlásokkal. Könnyen kijelölhető belőle azonban a társadalomtudományi képzési terület hallgatóinak szóló egy féléves tananyag is. Ez a kötet a statisztika alapfogalmait és a leíró szemléletű statisztikai elemzés standardnak mondható eszköztárát ismerteti. A leíró elemzésen belül először a sokaság egy ismérv szerinti elemzését mutatja be, amit a sokaság több ismérv szerinti elemzésének tárgyalása – ezen belül a két ismérv közötti kapcsolat jellemzése – követ. A kötet második fele az intenzitási viszonyszámok standardizálással történő összehasonlítását, az érték-, ár- és volumenindex-számítást és az idősorok elemzését tartalmazza. Az anyag tanulását a fontosabb fogalmak jegyzéke, ellenőrző kérdések és a fejezetek végén található kiegészítések könnyítik meg, melyeken többek között megtalálható a tankönyv szemléltető példáinak az Excellel kivitelezett megoldása is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hunyadi-vita-statisztika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave