Hunyadi László, Vita László

Statisztika II.


Ellenőrző kérdések

  1. Mit jelent a statisztikai hiba? Foglalja össze a statisztikai hiba legfontosabb fajtáit és a hibák forrásait! Gondolja végig, hogyan függenek ezek össze a felvétel módjával és méreteivel!
  2. Mik a mintajellemzők? Soroljon fel néhány jellegzetes mintajellemzőt! Mit jelent az az állítás, hogy véletlen minta esetén a mintajellemzők valószínűségi változók?
  3. Hogyan lehet egy sokaságot megadni? Mit jelent az, hogy sok esetben a sokaság eloszlásával is jellemezhető? Soroljon fel néhány jellegzetes eloszlást, amelyek ismert gazdasági-társadalmi jelenségek leírására alkalmasak.
  4. Mit nevezünk tudományos értelemben véletlennek? Miért nevezhetjük a véletlen mintát valószínűségi mintának?
  5. Magyarázza el, mit jelent egy mintajellemző várható értéke, szórása és eloszlása!
  6. Sorolja fel a FAE-mintából számított mintaátlag várható értékére, varianciájára és eloszlására vonatkozó fontosabb eredményeket!
  7. Fogalmazza meg szóban, hogy mit mond ki a központi határeloszlás tétel, és miért alapvető fontosságú ez a statisztikában!
  8. Mit jelent egy mintajellemző standard hibája? Magyarázza el a standard hiba jelentését a FAE-minta átlaga mint mintajellemző esetében!
  9. Mit nevezünk statisztikai dedukciónak, illetve indukciónak?
  10. Mi a különbség az elemi szintű és a csoportos mintavétel közt? Sorolja fel a fontosabb elemi szintű mintavételi eljárásokat!
  11. Hasonlítsa össze a FAE- és az EV-mintavételt: melyik milyen szempontból előnyösebb a másiknál? (Az összehasonlításkor térjen ki a két standard hiba összevetésére is!)
  12. Mi a rétegzett mintavétel előnyös és hátrányos oldala? Milyen mintaelosztásokat ismer?
  13. Mi a csoportos mintavétel lényege? Hasonlítsa össze a rétegzett és a csoportos mintavételeket a felhasznált (többlet)információ és a várható pontosság szempontjából! Mikor melyik alkalmazása célravezető?
  14. Miért okoz problémát a felvételek során a válaszmegtagadás, illetve általában a megfigyelés meghiúsulása? Jellemezze néhány közelítő adattal a KSH nagy mintán alapuló felvételeinek meghiúsulási arányait!
  15. Mit jelent a statisztikai imputáció, és milyen alapvető módjai ismertek?

Statisztika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 222 3

E tankönyv a gazdaságtudományi képzési terület hallgatóinak alapképzésére szánt két féléves statisztikai tananyag második része, a szerzők a Statisztika I. című tankönyvének szerves folytatása. Tartalma összhangban van a megfelelő HEFOP-ajánlásokkal. A kötet a statisztika mindennapi gyakorlatában kiemelkedő mintavételi eljárásokat, a mintából való következtetés – a becslés és a hipotézisvizsgálat – standard módszereit, valamint a korreláció- és regresszióelemzés leginkább használt módszereit tárgyalja. A regresszióelemzés ismertetésével bepillantást nyújt a gazdasági jelenségek statisztikai modellezésébe is. Az anyag tanulását – az első kötethez hasonlóan – a fontosabb fogalmak jegyzéke, ellenőrző kérdések és a fejezetek végén található kiegészítések könnyítik meg, melyeken többek között megtalálható a tankönyv szemléltető példáinak az Excellel kivitelezett megoldása is. A kötetet záró rövid fejezet azt mutatja be, hogy miképpen biztosítható a társadalom különféle vezető testületeinek és tagjainak statisztikai információkkal való folyamatos ellátása. Ennek kapcsán ismerteti a statisztikai tevékenység etikai szabályait is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hunyadi-vita-statisztika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave