Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Multinacionális vállalat

A nem állami szereplők között meg kell említeni a multinacionális vállalatokat is, amelyek közül számosan az elmúlt években egyre tudatosabban és láthatóbban hangsúlyt fektetnek a környezet és az emberi jogok védelmére, s elfogadják a „corporate social responsibility” szabályait. A vállalati társadalmi felelősségvállalás olyan törekvés, melynek értelmében a vállalatok önkéntes alapon üzleti tevékenységükbe integrálnak társadalmi és környezetvédelmi célkitűzéseket is, és ezen elvek mentén alakítják kapcsolataikat. A társadalmilag felelős befektetések (SRI42) kezdeményezése a nyolcvanas években a Dél-Afrikában működő külföldi vállalatok bojkottálásához köthető, ugyanis egyes magánszemélyek nem akarták az elnyomó apartheidrendszert tőkéjükkel támogatni. Bár a bojkott 1993-ban véget ért, hatása maradandónak bizonyult. A szociális felelősségvállalás eszméjét vállaló befektetési alapok száma tovább nő napjainkban, amelyeket a közvetlen megtérülési szempontokon és a szociális, illetve környezeti aspektusokon túl az is motivál, hogy egy ilyen eszmeiségű beruházás eleve minimalizálja a cég kockázatait, és javítja a reputációját. De a nagy multicégek kénytelenek is szembenézni az emberi jogok tiszteletben tartásának szükségességével. A 90-es évek elején pattant ki a botrány, hogy a Nike különböző ázsiai üzemeiben gyerekeket alkalmaznak, nem veszik figyelembe az emberi jogokat, aminek hatására 15 százalékot estek a cég részvényei. Ugyanis ebben az időszakban sokkolták a közvéleményt a fejlődő országokból érkező hírek a gyermekmunkáról, az emberi jogokat semmibe vevő üzemekről (sweatshops). Az adott országok kormányai nem feltétlen reagáltak, de az érintett cégek (pl. Nike, C&A, Disney, Marks&Spencer, Levi’s) etikai kódexet vezettek be, hogy beszállítóik körében kiszűrjék az esetleges jogsértéseket. De ez a szemlélet a centrum országaiban is hatással van a vállalatok működésére. A Ford angliai részlege egy kiadványában fekete bőrű munkavállalóit fehér bőrűvé retusálta, amiért jelentős kártérítést fizetett 1996-ban. Néhány évvel később pedig azzal vádolták, hogy bizonyos nemzetiségű dolgozóinak durva bánásmódban volt része, ezért egy cselekvési tervet dolgozott ki a rasszizmus ellen.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave