Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Az Európa Tanács felépítése

Az Európa Tanácsot 1949. május 5-én Londonban 10 ország hozta létre az emberi jogok védelmére. Első negyven évében nyugat-európai intézmény maradt, az 1989-es fordulatkor 23 tagállama volt. Jelenleg a 47 tagállam az egész kontinenst lefedi, sőt túl is nyúlik rajta keresztény civilizáción kívüli területeket is integrálva. Az Oroszország, a kaukázusi államok és Törökország alkotta keleti határtól az Atlanti-óceánig húzódó egységes területen csak Fehéroroszország „egy sziget”. Ugyan 1992 szeptemberétől 1997 januárjáig különleges vendégstátusza volt a Tanácskozó Gyűlésben, de az 1996. novemberi alkotmányról szóló referendumon és az országgyűlési választásokon tapasztalt visszásságok miatt visszavonták.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave