Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Normaalkotás – tanácsadó szervek

A Miniszteri Bizottság létrehozott 5 szakbizottságot (steering committee), hogy az emberi jogok védelme szempontjából folyamatosan nyomon kövesse a napi eseményeket, felismerje a jogi szabályozásban felmerülő hiányosságokat. A szakbizottságok kormányközi szakértőkből állnak, akiket a tagállamok kormányai neveznek ki. A vonatkozó témákban megjelenő tagállami problémák kezelésére intézkedési javaslatokat nyújtanak be a Miniszterek Bizottságának. Ezek az intézkedések vonatkozhatnak új jogi standardok létrehozására vagy létezők adaptálására. A Miniszteri Bizottság dönt a bizottságok jelentéseiről és javaslatairól. Bizonyos esetekben ebből születnek a tagállamoknak szóló ajánlások, vagy ha szükséges, egy jogilag kötelező egyezményt nyitnak meg aláírásra.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave