Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Közös kereskedelem

A közös kereskedelempolitika területén külön hangsúlyt kap az emberi jogok védelme, külön klauzulákban rendelkeznek róla (pl. gyermemunka tilalma). Speciális terület a fejlődő országokkal kötött multilaterális szerződések témája. A Yaounde-i Megállapodások (Yaoundé I. és II.) voltak az első társulási megállapodások az afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS) országok és az EK-tagállamok között, amelyek támogatták a gyarmati sorból szabaduló országok infrastruktúrájának kiépítését. A következő mérföldkövet jelentő loméi megállapodások hasonló prioritásokat tartalmaztak. A Lomé IV. pedig kifejezetten olyan területekre helyezi a hangsúlyt, mint az emberi jogok, a demokrácia, a jó kormányzás.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave