Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Kontinentalizmus

Az amerikai kontinens nemcsak politikai, gazdasági sokszínűsége miatt különleges, de egyedülálló az itt tapasztalható összetett identitástudat is. Anderle megközelítésében az osztálytudat mellett az etnikai tudat nagy ereje figyelhető meg, hiszen itt az emberiség összes népfajának – indián, európai, fekete-afrikai és ázsiai népeknek – keveredése ment végbe. Továbbá a nemzettudat formálódásával együtt erős kontinentalizmustudat is kialakult. A legjelentősebb nemzetfelfogás, a kreol állítja középpontba a „mi Amerikánk” (nuestra América) kifejezést, amelyből logikusan következett a kontinentális állam kialakításának terve, amelynek prototípusát Francisco de Miranda alkotta meg 1801-ben. A XIX. század elején kitágult a fogalom, amely ugyan egyértelműen csak a Spanyolországtól való elhatárolódást jelzi, de még nyitott a kontinens más nyelvű területei, államai felé. A latin-amerikai politikai vezetők gyakran hivatkoztak az Egyesült Államok példájára, átvették alkotmányát, vagy Brazíliával véltek közös sorsot felfedezni. Egy pánamerikai változat lehetősége is megvolt, legalábbis sok patrióta politikai vezető gondolataiban. Ám az ellenérzések sem elhanyagolhatók, hiszen Brazília és az Egyesült Államok expanzív terveitől való félelem is jelen volt a politikai gondolkodásban.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave