Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Arab országok

Az arab világ egész eddigi történelmét, napjainkat is beleértve, az iszlám nagy szerepe jellemzi, amely az arab mentalitás fontos része. Egy másik fontos integráló erő az arab egység gondolata, hiszen a közös nyelv és kultúra, valamint az időszakos területi egység nagy összetartó erő. A pánarab és a pániszlám mozgalom általában lefedi egymást, de nem teljesen azonos. A politikai berendezkedés nagy fokú különbségei miatt a vallási egység alapján történő egységesülés az erőteljesebb. Az emberi jogok érvényesülését az iszlám országokban nemcsak a vallás és a pánarab szellem erősödése befolyásolja, de a Nyugattal fenntartott politikai, gazdasági kapcsolatok és a palesztin önrendelkezésért folytatott harc is. Az arab országokban, amelyek nem mind hivatalosan iszlám országok (bár 17 államban államvallás az iszlám), több jogrendszer is együtt él, így a hagyományos iszlám jog (shari’a), a modern arab jog és a nemzetközi jog.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave