Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


Hivatkozási stílusok

A hivatkozási stílus a felhasznált forrásokra, művekre, mások gondolataira, eredményeire való utalási és hivatkozási eljárás következetes megformázását jelenti. Általában kétféle helyen kell foglalkozni a hivatkozás módjának formai kérdéseivel: (1) a szövegközi utalásoknál: a szöveget írva, a szövegközi utalások szövetének kialakításánál, a jegyzetanyag írásánál, valamint (2) a dolgozat végi irodalomjegyzék összeállításánál. A szövegközi utalás és a szó szerinti hivatkozás forrásának jelölésére többféle technika alakult ki. Ezekre a kérdésekre nem térünk ki, csupán a hivatkozott művek rövidített bibliográfiai leírásának lényegesebb kérdéseit érintjük. A szövegközi hivatkozások módját, a lábjegyzetek, végjegyzetek kezelésének technikáját, egyszerű megfigyeléssel is el lehet sajátítani a szakirodalmi olvasmányok jegyzetanyagát figyelve, illetve számos jó segédkönyv is fellapozható (lásd az irodalomjegyzékben).

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave