Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


Dokumentumtípusok

A dokumentumokat sokféle szempont alapján lehet csoportosítani. Rögzítésük, keletkezésük technikájának szempontjából megkülönböztetünk kéziratos, nyomtatott, elektronikus és egyéb technológiával előállított dokumentumokat. Az információ érzékelése alapján vizuális (látható), auditív (hallható) és taktilis (tapintható) dokumentumokat. Természetesen olyan dokumentumok is vannak, amelyek egyszerre több érzékszerv aktivizálásával fogadhatók be (például a hangosfilmek, televíziós műsorok, digitális multimédia lemezek). Fontos szempont még a hordozó fizikai tulajdonsága és anyaga (papír, film, üveg, mágneses, optikai stb.); a megjelenési gyakoriság (könyvek általában egyszer jelennek meg, a folyóiratok pedig egymást követő füzetekkel, időszakosan); a lezártság vagy nyitottság (a könyveket, folyóiratcikkeket lezárt, befejezett dokumentumoknak tartjuk, míg egy honlapot vagy adatbázist folyamatosan épülőnek); a publicitás, ami alapján régebben publikált, „félig publikált” és nem publikált dokumentumokról lehetett szólni. A első csoportba tartoztak a kötelespéldány-szolgáltatás alsó határát átlépő, azaz az 50 példányt meghaladó sokszorosított kiadványok; a másodikba a nagyon kis példányszámú és a könyvkereskedelembe nem kerülő kiadványok, a harmadikba pedig a nem sokszorosított művek. Az utóbbi két csoportba sorolható dokumentumok ritkán kerültek közgyűjteményi nyilvántartásba (Tószegi, 1999, 168–177).

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave