Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


Mi a szövegszó?

Ismeretesek a szövegszerkesztő programok vagy a weboldalak szavak szerinti átfutásának lehetőségei, többek között a praktikus a CtrlF billentyű használatával. A művelettel gyorsan át tudjuk tekinteni az adott karaktersor szövegkörnyezetét. A szövegben ténylegesen előforduló szóalakokat szoktuk szövegszónak nevezni, megkülönböztetésül a szabályozott, a szinonimákat összevonó, szótári és szakterminológiai formákat alkalmazó keresőelemektől, amelyeknek gyűjtő funkciója is van. A könyvtári adatbázisok keresőűrlapjain általában megtalálható a „kulcsszó” és „tárgyszó” címke. A „kulcsszó”, illetve a „tárgyszó” értelmezése nem egységes, ezért minden rendszer esetében meg kell győződni arról, hogy az egyes mezőkben megadott szavak az aktuális információkereső nyelvben milyen jelentéssel fognak szerepelni: keresőkérdésünk milyen adattartományt jár be, a megtalált tételek melyik adatmezők, adatértékek alapján kerültek a találati listába.

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave