Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


A relevancia-alapú keresés

Az internetes keresők – például a Google általános keresője – automatizált weboldal-feltérképezési, indexelési és szövegelemző eljárásokkal működnek, relevancia-algoritmus alapján rendezik a találati listákat a lefuttatott szövegszó alapján. A relevancia a megfelelés mértéke, a keresőmotorok ezt valószínűsítik egy sor paraméter alapján. A weboldalakat gyűjtő robotok linkről-linkre haladva szállítják az adatokat a feldolgozó szervereknek. A találati listák kikeverésénél az algoritmusok figyelembe veszik többek között a keresett kifejezés pozícióját az adott weboldalon (internetcím, címsor, a szöveg más kiemelt helyei), gyakoriságát, az oldal frissességét, az oldalra bejövő és kimenő linkeket, és azt, hogy a weboldalak hálózatában milyen jelentős – nagyszámú hivatkozókkal büszkélkedő csomópontok – mutatnak a webhelyre. Figyeli a kereső földrajzi pozícióját, a böngésző beállításait. A pontos eljárás ismeretlen, a Sacher torta eredeti receptjéhez hasonlóan üzleti titok.

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave