Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


A kezdetek: a kínai exportvezérelt gazdasági modell

Mao halálát és a korábban háttérbe szorított vezetők – közöttük Teng Hsziao-ping – rehabilitálását követően sor került a Reform és Nyitás politikájának103 meghirdetésére, így Kína a fél évszázados forradalmi politikától egy stabilabb, pragmatikusabb rezsim felé mozdult, s kezdetét vette a „sajátosan kínai színezetű szocializmus” építése. A program a politikai élet minden pontját érintette, célja az ország gazdasági erejének és nemzetközi befolyásának növelése volt, alapját pedig az a „négy modernizálás” (a mezőgazdaság, az ipar, a honvédelem és az oktatás modernizációja) képezte, melyet még Csou En-laj hirdetett meg 1964-ben, s amely a világ leghatalmasabb piacának megnyitását vetítette előre. Az új programhoz természetszerűleg új külpolitikai és külgazdasági koncepció tartozott, mely azonban több volt egyszerű „nyitásnál”, alapját az önállóság, a függetlenség és a két szuperhatalomtól, azaz az Egyesült Államoktól és a Szovjetuniótól való egyenlő távolságtartás jelentette (Cheng–Zhang, 1999).

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave