Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


A válság hatása: előzmények és következmények

A 4.3. ábrán jól látható a válság hatása Kína kereskedelmére: 2008-hoz képest 2009-ben – alapvetően a globális kereslet visszaesése miatt – csökkenés figyelhető meg az export, de kisebb mértékben még az import tekintetében is, azonban 2010-től újra a növekedés a jellemző. E tendencia csak 2015-ben fordul meg, amikor is újabb csökkenés jellemző az export és import terén egyaránt. Érdekes kérdés azonban azt megvizsgálni, hogy vajon mindez a válság (utó)hatása-e, vagy a válságtól függetlenül is hasonló folyamatok zajlottak volna le előbb-utóbb Kínában. Ahogy ugyanis az a következő fejezetben bővebben is kifejtésre kerül, Kína növekedése túlzott mértékben támaszkodik a külső keresletre és a többnyire államilag generált hazai befektetésekre – melyek nagy része a feldolgozóiparban koncentrálódik – ez a függőség pedig a kétezres években csak tovább nőtt. A WTO-csatlakozást követő és a válságot megelőző években, tehát 2001 és 2008 között, a nettó export és a kereskedelmi szektor kapacitásnöveléséhez kapcsolódó hazai befektetések a kínai növekedés több mint 60 százalékát tették ki, míg ugyanez az arány az 1990-es években 40 százalék volt. Ugyanezen időszak alatt, tehát 2001 és 2008 között ugyanez az arányszám a G7 országok esetében 16, az euróövezetben 30, míg az ázsiai régióban is csupán 35 százalék volt (Guo–N’Diaye, 2009).

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave