Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Összegzés: hogyan tovább?

A kínai gazdaság az elmúlt évek során valóban mélyreható változásokon ment keresztül, céljait és szerkezetét tekintve egyaránt. A Xi Jinping elnök által a 2016 és 2020 közötti fejlesztési célok kapcsán felvetett „innovatív, összehangolt, zöld és nyitott” fejlődési út nem csupán a jelenlegi kínai gazdasági problémákra reflektál, hanem a hosszú távú fejlődéshez vezető utat is lefekteti. Bár az évek óta fokozatosan bevezetésre kerülő strukturális reformok eredményeit nem látjuk azonnal, de hatásuk távlatilag mindenképpen növeli az ország gazdasági fejlődésének minőségét. A 2017. októberi kínai pártkongresszuson azonban Xi elnök még ennél is tovább ment, amikor kijelentette: eljött az ideje annak, hogy Kína vezető szerepet játsszon a világban. E koncepció a kínai nagyhatalmi stratégiák iránt érdeklődő olvasók számára minden bizonnyal nem nagy meglepetés, mint ahogy az sem, hogy a koncepció végrehajtására számos lehetőség adódik Kína számára, melyek közül néhányra példát is láthattunk a közelmúltban: a 2017. évi davosi csúcstalálkozón Kína már a globalizáció élharcosaként lépett fel a protekcionista tendenciák ellenében; a nemzetközi segélyek terén – még ha a felhasználás módja, a megcélzott szektorok és országok egyes esetekben eltérőek – Kína ma már könnyedén felveheti a versenyt az Egyesült Államokkal is; de itt említhető még a technológiai fejlesztések területén tapasztalható látványos előrehaladás.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave