Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Az exportvezérelte növekedés következményei és fenntarthatóságának korlátai

Az exportorientáció sikerességéhez nem fér kétség, ugyanakkor a sikernek ára van. Ez a modell alapvetően a világpiactól, a világpiaci konjunktúrától, a fejlett(ebb) országok fizetőképes keresletétől, a külföldi tőke beáramlásától (Razmi, 2008), a multinacionális vállalatok tevékenységétől, stratégiai döntéseitől, összességében az exportbevételek alakulásától függ. Mivel egyre több ország akar exportorientációt folytatni, de a világpiaci kereslet nem növekszik ezzel arányosan, így egyre erőteljesebb verseny folyik az exportorientációt folytató országok között, ami minden területre kiterjed (bérek, árfolyam, munkakörülmények, környezetvédelem, minőség, szabványok stb.). Ennek világgazdasági következménye egymás exportjának kiszorítása (Blecker, 2000; Palley, 2003; Blecker–Razmi, 2009), mivel egyre több ország próbál exportorientációt folytatni. Belgazdasági következménye pedig a nyomott bérek15 és a bérjövedelmek adóterhelésének növelése a profitjövedelmek adóterhelése ellenében, amelyek visszafogják a fogyasztást (Razmi, 2008), akadályozzák a hazai piac bővülését, vagyis a recesszió idején csökkenő külpiaci kereslet hazai kereslettel való helyettesíthetőségét, a szegénység csökkentését, a munkahelyek teremtését, és növelik a jövedelemegyenlőtlenségeket. További következmény a leértékelési verseny, ami pénzügyi instabilitást eredményez; a kedvezőtlen, egészségtelen, nem biztonságos munkakörülmények; a környezeti károk, valamint a szociális, jogi és üzleti normák be nem tartása és az emelkedő importkiadások.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave