Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


India világkereskedelmi integrációjának rövid története

Az indiai gazdaságirányítás az 1947-es függetlenségtől kezdve építette ki aktív állami szerepvállalásra épülő modernizációs modelljét, aminek a lényege a világkereskedelemtől való elzárkózás és önellátás elősegítése volt. Az aktív állami szerepvállalás mellett megfért a magántulajdon, bár a vállalatirányításban az állammal való egyeztetésnek fontos maradt a szerepe még a magántársaságok esetében is. Mindezek ellenére India a XX. század közepén még túlnyomórészt mezőgazdasági ország volt, tehát önellátásra alig képes. A lakosság háromnegyede agrártevékenységből szerezte a jövedelmét, és vidéken élt. Az indiai GDP nagyjából felét a mezőgazdaság adta, ezért az iparfejlesztésre épülő modernizációs kísérlet komoly akadályokba ütközött.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave