Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Nyugat-Európa

Az Egyesült Királyság évtizedek óta a legvonzóbb célország az indiai vállalatok számára Európán belül. A gyarmati örökség mellett fontos szerepet játszik a népes indiai diaszpóra, valamint az, hogy mindkét ország a Brit Nemzetközösség része, ezáltal pedig a jogrendszerük hasonló (Nayak, 2011). Bár India továbbra is az 5. legnagyobb befektető az Egyesült Királyságban, de az Európába áramló tőkeállományon belüli részesedése folyamatosan csökken más uniós országok, elsősorban Németország javára. Ez a folyamat a Brexitet követően várhatóan még jobban felgyorsul. Az Egyesült Királyság részaránya az Európán belüli indiai befektetéseknek a 2010-es 47 százalékáról 2013-ra 36 százalékra csökkent, miközben Németország a második helyre ugrott fel (a Nyugat-Európán belüli bontást mutatja be a 6.7. ábra). Németország egyre inkább bír stratégiai szereppel az indiai befektetők szemében, köszönhetően fejlett infrastruktúrájának és földrajzi elhelyezkedésének. Utóbbi azért fontos, mert kiemelt logisztikai szereppel bír Skandinávia, a Benelux országok és Kelet-Közép-Európa irányába.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave