Markovits Tamás

Korszerű lézersugaras technológiák


A fémporágyas lézeres additív berendezés működési elve

A porágyas technikák berendezései többféle konstrukció szerint készülnek. A következőkben ebből kerül bemutatásra egy jellemző példa, amelyen végigkövethetőek az eljárás főbb lépései. Az 5.127. ábrán megfigyelhető a készítendő modell, amely egy alaplapon (platformon) helyezkedik el. Az alaplap és a modell között egy támasztóstruktúra helyezkedik el, amely anyagában ugyanaz, mint a modell anyaga, viszont szerkezeti kialakításában egy kisebb anyagfelhasználással és kisebb szilárdságot biztosító szerkezettel rendelkezik. Az asztalt vagy platformot, amelyre az építkezés történik, Z irányban periodikusan léptetik lefelé a rétegépítések között. A por terítése az új rétegeknél egy poradagolóból történik, ami a bemutatott változatnál egy adagoló tartályüregből történik. A poradagoló tartályban lévő adagoló fölfele mozgásakor megfelelő mennyiségű poranyagot terítünk a porterítő penge elé. A penge vízszintes mozgásával áthalad a munkaterület fölött, és közben a port egyenletes rétegvastagságban teríti el a platform felett. A felesleges mennyiség a jobb oldalon található porgyűjtő tartályba kerül, amely a technológia végeztével túlnyomórészt újrahasznosítható. A por terítése után következik a modell adott rétegének szelektív lézersugaras besugárzása és az átalakítás jellegétől függően annak lézeres szinterezése vagy összeolvasztása. A lézersugár külön mozgással valósítja meg a kontúr, illetve a belső kitöltendő területek átalakítását. Jellemzően a poralapanyag a lézeres megolvasztási folyamatban kisebb térfogatra esik össze. Ahogy korábban említésre került, a lézersugár teljesítményét és sebességét úgy kell megválasztani, hogy az a rétegben található sávokkal és az előző réteggel is megfelelő kapcsolatot hozzon létre. Amikor a lézeres besugárzás befejeződött, következik a következő réteg terítése, tehát a folyamat egészen addig tart, amíg el nem érjük a kívánt modellmagasságot. Általában 20–60 mikronos rétegvastagságokkal dolgozhatunk, ami azt jelenti, hogy a gyártási idő mérettől függően nagyságrendileg 5–50 óra is lehet [70, 71, 72, 73].

Korszerű lézersugaras technológiák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 940 5

A lézersugaras eljárások a járműiparban is egyre inkább terjednek. A technológiák megismeréséhez szükséges információk azonban kevés irodalomban találhatók. Ez a könyv elsősorban a járműgyártásban használatos lézeres eljárásokból mutat be olyan alapvető ismereteket, amelyek a lézersugaras eljárások mélyebb megismerését és megértését segítik elő.

A könyvben összefoglalt ismeretanyag az utóbbi évtizedekben a saját elméleti és gyakorlati kutatási eredményeink alapján kerül bemutatásra. A kutatásokban hallgatóként, résztvevő kutatóként vagy a kutatási téma témavezetőjeként hallgatókkal és doktoranduszokkal vettem részt. Ezen kutatások eredményei a szükséges mértékben részletezve, illetve szintetizálva kerülnek bemutatásra hivatkozva a részletesebb eredményeket is bemutató dokumentumokra.

Az egyes témakörök különböző mélységben kerülnek tárgyalásra, aminek oka, hogy bizonyos technológiáknál az alapismeretek már más meglévő irodalmakban fellelhetők.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markovits-korszeru-lezersugaras-technologiak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave