Bánréti Zoltán (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIX.

Kísérletes nyelvészet


Résztvevők

Az SNYZ-csoport minden tagja megfelelt a Leonard (2014) által megfogalmazott kritériumoknak, vagyis nem volt a szakértői véleményükben neurológiai sérülésre vagy hallássérülésre utaló jel, beszédszerveik épek voltak, esetleges középfülgyulladásuk nem volt akut szakaszban és reciprok szociális interakcióik nem voltak a tipikustól eltérőek, illetve a meglévő vizsgálati eredményeik alapján nonverbális intelligenciahányadosuk 85 feletti volt (Leonard 2014). A szűrést négy sztenderdizált teszttel végeztük, amelyekkel vizsgáltuk a gyerekek mondat- és álszóismétlési teljesítményét (Magyar Mondat-Utánmondási Teszt, MAMUT-R, Kas–Lukács 2011; Magyar Álszóismétlés Teszt, Racsmány et al. 2005), nyelvtani megértését (Nyelvi Szerkezetek Megértése Teszt, TROG-H, Lukács et al. 2009) és aktív szókincsük nagyságát (Aktívszókincs-vizsgálat, LAPP, Lőrik et al. 2014). Amennyiben két tesztben is 1,5–2,0 szórással az életkori átlagos teljesítmény alatt tejesített egy gyerek, SNYZ-ben érintettnek bizonyult és bekerült a vizsgálati csoportba, amely így összesen 20 főből állt. Az SNYZ-csoport átlagos életkora 5,65 év (a szórás 0,8 év). Teljesítményüket két különböző kontrollcsoporttal hasonlítottuk össze: az egyik egyénenként életkorban illesztett (életkori kontrollcsoport, TF-ÉK), a másik mondatmegértési teljesítményben (TROG-H, teljesített blokkok száma) egyénenként illesztett tipikusan fejlődő, egynyelvű gyerekekből állt (nyelvi kontrollcsoport, TF-NYK). Az ÉK-csoport és a NYK-csoport átlagos életkora és annak szórása 5,68 (0,82) év, illetve 4,82 (0,95) év. A kétmintás t-próba tanúsága szerint az ÉK-csoport átlagos életkora nem különbözik az SNYZ-csoportétól, az NYKcsoporté azonban szignifikánsan alacsonyabb (p < 0,01).

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIX.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 933 7


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Ez a kötet kísérletes nyelvészeti tanulmányokat tartalmaz, azaz olyan kutatások eredményeit ismerteti, amelyek egy tág értelemben vett „laboratóriumban" végzett kísérletek eredményein alapulnak. A kötet koncepciója szerint mind a legmodernebb technikai eszközrendszerekkel felszerelt kísérleti laboratóriumi struktúra, mind valamilyen speciális terep (óvoda, iskola, rehabilitációs intézet), mind pedig az internet, például a Facebook is szolgálhat kísérlet lefuttatásának kereteként. A nyelvészetben alkalmazott kísérletek módszertana természetesen követi a tudományos kísérletek általános paradigmáját és megőrzi annak lényeges jegyét: hogy megismételhető, objektív legyen.

Amíg számos interdiszciplináris területen, így például a neurolingvisztikában és a pszicholingvisztikában, a tudományos kísérleteket a 19. század óta alkalmazzák, addig az olyan nyelvészeti témákban, mint a nyelvtan készítése, a nyelvleírás, viszonylag újabb fejlemény a kísérletes módszertan alkalmazása. Ezt sok minden motiválta, többek között a kurrens nyelvészeti modellek, elméletek és variánsaik versengései és ennek kapcsán olyan objektív bizonyítékok keresése, amelyek csak kísérleti helyzetekben állíthatók elő.

Kötetünk tanulmányait négy tematikus egység szerint csoportosítottuk: 1. Nyelvleírási kérdések, 2. Nyelvelsajátítás, 3. A mesterségesnyelvtan-elsajátítási paradigma alkalmazásai, 4. Nyelvi zavarok.

A szerzők között nemcsak a terület jelentős ismertségű személyiségei, hanem külföldről korábban hazatért, vagy más országokban dolgozó és az itthoniakkal szoros kapcsolatokat fenntartó, sőt Magyarországon működő külföldi kutatók is megtalálhatók, példázva a magyarországi nyelvészet nemzetközi beágyazottságát. Nyolc tanulmány esetében a szerzők mellékeltek a kísérleteik hátteréhez, például az adatbázisokhoz, vagy a keretként szolgáló kutatási projekthez és kutatócsoporthoz elvezető internetes linkeket, melyeket QR-kódok formájában adunk meg. A QR-kódok okostelefonnal azonnal aktív linkekre fordíthatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxix//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave