Géczy Anna

Az evés pszichopatológiája és az evészavarok kezelésének pszichoterápiás lehetőségei


Kognitív viselkedésterápiák

Az evészavarok kezelésében a pszichodinamikus megközelítés költséghatékonyságának problémái miatt a családterápiás irányzattal párhuzamosan fejlődött a viselkedés, majd kognitív terápiás irányzat. Az 1970-es években a klasszikus viselkedésterápiás stratégiák terjedtek el, majd később, a depresszió kognitív terápiájának kidolgozását követően a módszert egyre több kórkép terápiájában alkalmazták. A kognitív-behaviorális megközelítés a 80-as évektől az evészavarokban is egyre általánosabbá vált. Az ezredfordulón az evészavarok terápiájában újításként megjelent a sémafókuszú kognitív terápia, amelyet korábban elsősorban személyiségzavarok esetén használtak. A kognitív terápiának ezt a módját multiimpulzív bulimia nervosában, illetve komorbid személyiségzavarokban szenvedő pácienseknél kezdték bevezetni, mivel egyrészt ezek a kórképek egyre gyakoribbá váltak, másrészt a klasszikus kognitív és viselkedésterápia ezeken a betegeken nem segített. A XXI. század első évtizedében a viselkedés- és kognitív, valamint a sématerápia elemeit ötvöző, integrált terápiás megközelítés terjedt el leginkább, amely lehetővé teszi a diagnózistól függő, személyre szabott stratégia kidolgozását. Ezek a technikák egyéni és csoportos formában egyaránt jól alkalmazhatók, s ez a kezelés költséghatékonyságát is javítja (Tölgyes 2008; Tölgyes és mtsai 2008).

Az evés pszichopatológiája és az evészavarok kezelésének pszichoterápiás lehetőségei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 248 3

A jegyzet a PPKE BTK pszichológia szakos hallgatóinak készült. A BA és a MA képzésre járók egyaránt haszonnal forgathatják, mivel az első témák – például a táplálék felvételének szabályozása, a táplálkozás alapvető motívumai, az emóciókkal való kapcsolata, valamint kultúrtörténete, szociális meghatározottsága fejezetek az alapozó tárgyakhoz kapcsolódnak, míg az evészavarok diagnosztikája és terápiája a mesterképzésre járóknak igyekszik naprakész (2012-ben) információkat adni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/geczy-az-eves-pszichopatologiaja-es-az-eveszavarok-kezelesenek-pszichoterapias-lehetosegei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave