Fehér János, Lengyel Gabriella (szerk.)

Hepatocellularis carcinoma


Hepatocellularis carcinoma: előfordulás, kórokok, biomarkerek

A hepatocellularis carcinoma (HCC) világviszonylatban a halálhoz vezető rosszindulatú daganatos betegségek között a harmadik leggyakoribb megbetegedés. Az esetek döntő részében (80–90%) májcirrhosis talaján alakul ki. A cirrhosis fő oka a krónikus B- és C-vírus-fertőzés, valamint a tartós alkoholfogyasztás. Alkoholos eredetű májcirrhosisos betegekben a hepatocellularis carcinoma előfordulási gyakorisága 3–15% körül van. Egyéb kiváltó okok lehetnek továbbá a nem alkoholos steatohepatitis (NASH), az obesitas, diabetes mellitus, autoimmun hepatitis, májon belüli epeútgyulladás (primer biliaris cirrhosis, primer sclerotizáló cholangitis), réz- és vasanyagcsere-betegségek (Wilson-kór, haemochromatosis), veleszületett alfa-1-antitripszin-hiány. További kóroki tényezőként a dohányzás és különböző kémiai anyagok jöhetnek számításba. Míg korábban a HCC-s betegek csak szupportív, palliatív kezelésben részesülhettek, manapság a terápia széles skálája ismert. A sebészeti beavatkozások (reszekció, májtranszplantáció) mellett az invazív radioterápia is széles körben elterjedt. Újabban bizonyították a monoklonális antitestekkel végzett célzott terápia hatásosságát, valamint a kis molekulájú kinázinhibitorok eredményességét. 2007-ben került forgalomba a több területen ható kinázinhibitor, a sorafenib, amely jelentős mértékben növelte az előrehaladott HCC-s betegek túlélési idejét.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 943 6

Az elsődleges májrák előfordulási gyakorisága világszerte - hazánkban is - nő, a rosszindulatú betegségek között az ötödik-hatodik leggyakoribb megbetegedés a világon.

Prognózisa a diagnosztika és a terápia utóbbi években bekövetkezett fejlődése miatt jelentősen javult. A könyvben kitűnő szakemberek foglalják össze az elsődleges májrák epidemiológiáját, kórokait, klinikai jellemzőit és szűrésének fontosságát. A szerzők ismertetik a hepatocelluláris carcinoma molekuláris biológiáját, molekuláris patológiáját, a steatosis, cirrhosis, májrák pathomechanizmusát. Betekintést adnak a hepatitis B és C vírus onkogén szerepével foglalkozó irodalomba. Áttekintik a carcinoma prevencióban fontos szerepet játszó kombinált interferon- és ribavirinkezelés hatásosságát. Ismertetik a legmodernebb diagnosztikai és terápiás lehetőségeket.

A könyvet belgyógyászoknak, gasztroenterológusoknak, sebészeknek, családorvosoknak egyaránt ajánljuk, államvizsgára és szakvizsgára készülő hallgatóknak és kollégáknak is hasznos segítséget nyújt a felkészüléshez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/feher-lengyel-hepatocellularis-carcinoma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave