Fehér János, Lengyel Gabriella (szerk.)

Hepatocellularis carcinoma


A hepatocellularis carcinoma tünetei A diagnosztika és a szűrés laboratóriumi vizsgálatai

A hepatocellularis carcinoma korai stádiumában tünetszegény betegség. A daganatszövet növekedése és az erekbe történő betörése okoz általános és lokális tüneteket. Hasi diszkomfort, cachexia, az addig kompenzált cirrhosis terápiarezisztens dekompenzációja, súlyos esetben a vena portae vagy a hepaticus vénák thrombosisa jelzi a betegség progresszióját. A laboratóriumi leletek közül a vérkép a májfunkció, a haemostasis, a szénhidrát- és a kalciumanyagcsere eredmények gyors romlása jellemző. Az etiológia tisztázásához és a magas rizikójú betegek kiszűréséhez az alkohol, a gyógyszer- és a vegyszerártalom, a B-, C-, delta vírushepatitisek, az anyagcsere-betegségek és a nem alkoholos steatohepatitis vizsgálatai vezetnek. Májgóc esetén diagnosztikus értékű a perzisztálóan magas alfa-foetoprotein, 200 ng/ml felett >90% a pozitív prediktív értéke. A mindennapi gyakorlatban ritkábban mért biomarkerek a glikozilált alfa-foetoprotein-L3 és a K-vitamin-hiány indukálta des-gamma-karboxi-protrombin. HBeAg-pozitív krónikus B-hepatitises betegekben többszörös a tumormegjelenés valószínűsége, ha C genotípusú, a precore régiójában az 1762 és az 1764 helyen kettős mutációt tartalmazó B vírussal fertőzöttek. A magas rizikójú betegeknél 6 havonta, tisztázatlan dignitású, 1 cm alatti májgóc esetén 18–24 hónapon keresztül 3-4 havonta hasi ultrahangvizsgálat és alfa-foetoprotein-mérés javasolt.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 943 6

Az elsődleges májrák előfordulási gyakorisága világszerte - hazánkban is - nő, a rosszindulatú betegségek között az ötödik-hatodik leggyakoribb megbetegedés a világon.

Prognózisa a diagnosztika és a terápia utóbbi években bekövetkezett fejlődése miatt jelentősen javult. A könyvben kitűnő szakemberek foglalják össze az elsődleges májrák epidemiológiáját, kórokait, klinikai jellemzőit és szűrésének fontosságát. A szerzők ismertetik a hepatocelluláris carcinoma molekuláris biológiáját, molekuláris patológiáját, a steatosis, cirrhosis, májrák pathomechanizmusát. Betekintést adnak a hepatitis B és C vírus onkogén szerepével foglalkozó irodalomba. Áttekintik a carcinoma prevencióban fontos szerepet játszó kombinált interferon- és ribavirinkezelés hatásosságát. Ismertetik a legmodernebb diagnosztikai és terápiás lehetőségeket.

A könyvet belgyógyászoknak, gasztroenterológusoknak, sebészeknek, családorvosoknak egyaránt ajánljuk, államvizsgára és szakvizsgára készülő hallgatóknak és kollégáknak is hasznos segítséget nyújt a felkészüléshez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/feher-lengyel-hepatocellularis-carcinoma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave