Tárnok Zsanett (szerk.)

Tic-taktika

A Tourette-szindrómáról


A hiperaktivitás, figyelemzavar gyógyszeres terápiája

A figyelemhiányos hiperaktivitás zavar esetén a pszichostimulánsok hatását számos vizsgálat bizonyítja. A stimulánsok leginkább a dopaminrendszer működését befolyásolják. Magyarországon első választandó szerként a metilfenidát (Ritalin) van forgalomban. A kezelés hatévesnél idősebb gyermekeknél már alkalmazható, bár bizonyos típusú szívbetegségek esetén nem adható, epilepszia fennállásával együtt pedig fokozott óvatosságot igényel alkalmazása. Korábban megfigyelték, hogy a stimuláns szedése alatt a figyelemzavaros/hiperaktív gyermekeknél ticek jelentek meg, illetve erősödtek fel. E klinikai megfigyelések és főként esettanulmányok tesztelésére nagyszabású klinikai vizsgálatokat végeztek, melyek a stimulánsok hatását vizsgálták Tourette-szindrómával társuló ADHD esetén (Gadow és mtsai, 1995; Castellanos és mtsai, 1997; Gadow és mtsai, 1999; Law–Schachar, 1999; Tourette Syndrome Study Group, 2002). E kutatások egyöntetű eredménye szerint azoknál a gyerekeknél, akik mind ADHD-ban, mind TS-ben szenvednek, nem valószínűbb a ticek megjelenése stimuláns hatására, vagyis a TS, illetve ticek jelenléte nem zárja ki a stimulánssal történő kezelést ADHD-ban. A metilfenidát a bevétel után rövid időn belül (kb. 30 perc) eléri maximális hatását, jelentősen csökkentve a hiperaktivitás, figyelemzavar és impulzivitás tüneteit (Santosh–Taylor, 2000; Lord–Paisley, 2000). A bevételt célszerű a legnagyobb szellemi megterhelés időpontjához igazítani, például reggel a tanítás kezdete, délután a házi feladat elvégzése előtt, hogy hatása egybeessen a legtöbb gyermeknek nehézséget okozó iskolai, tanulási helyzettel. A metilfenidát rövid hatású készítménye körülbelül 4 órán keresztül hat, aztán hamarosan teljesen kiürül a szervezetből. A metilfenidát hosszú hatású készítményei is ismertek, melyeket elég napi egyszer bevenni. A gyermek állapotától függően ajánlatos a terápiát időről időre megszakítani (pl. nyári szünet idejére), sőt a legtöbb esetben a hétvégi használat is szükségtelen. Ha a tünetek a megfelelő dózis beállítása után egy hónappal sem javulnak, a kezelést abba kell hagyni. A metilfenidát ismert mellékhatása az alvászavar. Fontos kiemelni, hogy a gyógyszer okozta alvászavart el kell különíteni az ADHD mellett jelentkező alvásproblémáktól. A kezelés kezdetén átmenetileg előfordulhat idegesség, étvágycsökkenés, levert hangulat. Ezekben az esetekben a dózis csökkentése válhat szükségessé. Ritkán jelentkező mellékhatás a hasfájás, hányinger, szédülés, fejfájás, súlycsökkenés, vérnyomásváltozás. A gyógyszer kiürülésének időszakában felléphet egy körülbelül 30 percig tartó időszak, amikor a gyermek nyugtalan, a hiperaktivitás, impulzivitás tünetei felerősödhetnek.

Tic-taktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 946 7

„A Tourette-szindrómás gyermekek napi gondozása/nevelése nem sokban különbözik más gyermekekétől, azonban a Tourette-szindróma és az esetlegesen ezzel együtt járó ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás zavar), OCD (kényszeres zavarok), szenzoros integrációs problémák vagy fejlődési késések kihívást jelenthetnek a szülőknek a napi ellátásban."

„A kórházunkban megforduló családokban született meg az igény, hogy fontos lenne egy a számukra is érthető nyelven megfogalmazott kiadvány a Tourette-szindrómáról, mely a laikusok és az érintett olvasók számára foglalná össze az ismereteket. Ebben a könyvben szeretnénk bemutatni a legfrissebb, modern orvosláson és kutatáson alapuló információkat, valamint saját tapasztalatainkat, annak érdekében, hogy átfogó képet nyújthassunk a Tourette-szindrómában szenvedőknek és családtagjaiknak, valamint azoknak, akik szeretnének többet megtudni erről a tünetegyüttesről."

Hivatkozás: https://mersz.hu/tarnok-tic-taktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave