Drexler Dóra

Táj és tájértelmezés

A táj jelentésváltozásának összehasonlító kultúrtörténeti vizsgálata Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján


A szép és a fenséges táj – tájértelmezés Kant Az ítélőerő kritikája című műve szerint

A szépségről alkotott esztétikai ítélet Kant Az ítélőerő kritikája című műve szerint a szubjektum állapotától és nem magától az objektumtól függ (lásd pl. Begemann 1987, 149; Koschorke 1990, 130; Lothian 1999, 185; Weil–Trepl 1998, 99 skk. munkáit, amelyek Kant esztétikaelméletét a tájérzékelés vonatkozásában mutatják be). A szépségről alkotott ítélet „érdek nélküli tetszésen” alapul, amely tetszés kizárja, hogy a szemlélőnek bármilyen érdeke fűződjön akár a tárgy létéhez, akár annak objektív megismeréséhez. A természet szépségéről alkotott ítéletet (ezt Kant „ízlésítéletnek” hívja) ebből következőleg konkrét cél nélkül hozzuk meg. Hogy valami szép-e, vagy sem, arról kizárólag egyfajta tetszésérzés alapján döntünk.

Táj és tájértelmezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 947 4

Mi a táj? Mit jelent számunkra és miért? Milyen gondolatokat, ideálokat és formákat társítunk hozzá, és hogyan alakult ki, illetve változott meg a róla alkotott elképzelésünk az idők folyamán? A könyv, amit az Olvasó a kezében tart, ezekkel a tájkutatás szempontjából alapvető kérdésekkel foglalkozik, méghozzá egy nemzetközi összehasonlítás keretében. Nem elsősorban a tájfogalom és a tájábrázolás bölcsőit, a reneszánsz Itáliát és a 16. századi Németalföldet vizsgálja, hanem Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján keresztül mutatja be az európai tájfelfogások jelenkori sokszínűségét és annak kultúrtörténeti okait.

Ajánljuk e könyvet minden tájjal foglalkozó hallgató, kutató, oktató és gyakorló szakember számára. Továbbá mindazoknak, akik árnyaltabb képet szeretnének kapni a természetről, a társadalomról, valamint az ember ezekben játszott szerepéről alkotott európai elképzelések történetéről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/drexler-taj-es-tajertelmezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave