Márkus Attila, Czigler Balázs

Neurológia

Bővített, átdolg. kiadás


Cervicogen (nyaki eredetű) fejfájás

A C2 (2-es nyaki) gerincvelői ideg részt vesz koponyán belüli struktúrák beidegzésében is (ld. fentebb), így a szintén általa beidegzett felső nyaki izmok rendellenességei, a C2-3 porckorong, a CII-CIII csigolyák kisízületeinek eltérései okozhatnak a fejbe lokalizálódó fájdalmat. Az életkorral fokozódó degeneratív gerincelváltozások önmagukban valószínűleg nem váltják ki. Túldiagnosztizált kórkép (ritkább, mint gondoljuk), de így is érintheti a népesség 1%-át. Túldiagnosztizáltságának az is az oka, hogy gyakran félreértelmezik a fogalmát. Sok primer fejfájás szindrómát kísérhet nyaki fájdalom, migrénes és tenziós fejfájást is. Cervicogen fejfájás esetében a fájdalmat a nyaki struktúrák eltérései okozzák, és nem is jár feltétlenül nyaki fájdalommal. A cervicogen fejfájás jellemzően egyoldali, nyakból, de inkább tarkótájról sugárzik előre. A nyak mozgásai gyakran beszűkültek, a fejfájást fokozzák bizonyos nyakmozgások, illetve a nyak egyes területeinek nyomása. Blokád (a C2-es gerincvelői idegből származó n. occipitalis major érzéstelenítése) a fejfájást általában megszünteti, ami a diagnózisban is segít. A terápia a kiváltó nyaki eltérések többnyire reumatológiai, fizikoterápiás kezelése, illetve tüneti kezelésként a fenti blokád, valamint fájdalomcsillapítók (nem szteroid gyulladáscsökkentők) alkalmazhatóak.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 055 7

Tankönyvünk második, átdolgozott kiadása több mint egy évtized után jelenik meg. Bár maguk a neurológiai betegségek keveset változtak ez idő alatt, ismereteink róluk jelentősen gyarapodtak, ahogyan számos kórkép esetében a kezelési lehetőségek is. Amellett, hogy igyekszünk követni ezeket a változásokat, az új kiadással célunk még inkább megfelelni azon elvárásoknak, melyeket a könyv olvasóközönsége támaszt.

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de reményeink szerint a klinikai pszichológia – és persze a neurológia – iránt érdeklődők, illetve az érintett területeken dolgozó más szakemberek (klinikai pszichológusok, neuropszichológusok, gyógytornászok, logopédusok, ápolók), akár neurológiai betegekkel kapcsolatba kerülő orvosok is haszonnal forgathatják majd.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-czigler-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave