Márkus Attila, Czigler Balázs

Neurológia

Bővített, átdolg. kiadás


Migrén

Gyakorisága a felnőtt populációban 12% körüli. Nőknél mintegy 3-szor gyakoribb, menopausa után és terhességben is többnyire javul, hormonális fogamzásgátlók inkább rontják, a menstruáció, illetve az ovuláció rohamot provokálhat. Az első migrénes roham felléphet már gyermekkorban, de típusosan a betegség, a rohamok kezdete 20 éves kor körül van, 80%-ban 30 éves kor előtt. Időskorra elmúlhat, 70 év felett csak a nők 5%-ában, a férfiak 2%-ában fordul elő. Bár a betegek egy részének nem több múló kellemetlenségnél, összességében, gyakorisága miatt jelentősek a következményei, a munkaképtelenséghez vezető betegségek listáján az első 10 között szerepel. Az USA-ban évi mintegy 100 millió munkanap esik ki miatta, ez a szám hazánkban is milliós lehet. Sok beteg általános életminőségét is jelentősen rontja a migrén, egyes erre vonatkozó felmérések szerint jobban korlátoz a mindennapi aktivitásban és több fájdalommal jár az olyan krónikus betegségekhez képest, mint a diabetes, az arthritis, vagy a depresszió. A betegek 45%-a kénytelen kihagyni családi eseményeket, 50%-uk vallja, hogy valószínűbben veszekszik a családjával, 73%-uk szerint rossz hatással van a migrén a családi és munkahelyi kapcsolataikra, amit a hozzátartozók 60%-a meg is erősít.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 055 7

Tankönyvünk második, átdolgozott kiadása több mint egy évtized után jelenik meg. Bár maguk a neurológiai betegségek keveset változtak ez idő alatt, ismereteink róluk jelentősen gyarapodtak, ahogyan számos kórkép esetében a kezelési lehetőségek is. Amellett, hogy igyekszünk követni ezeket a változásokat, az új kiadással célunk még inkább megfelelni azon elvárásoknak, melyeket a könyv olvasóközönsége támaszt.

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de reményeink szerint a klinikai pszichológia – és persze a neurológia – iránt érdeklődők, illetve az érintett területeken dolgozó más szakemberek (klinikai pszichológusok, neuropszichológusok, gyógytornászok, logopédusok, ápolók), akár neurológiai betegekkel kapcsolatba kerülő orvosok is haszonnal forgathatják majd.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-czigler-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave