Márkus Attila, Czigler Balázs

Neurológia

Bővített, átdolg. kiadás


A tenziós fejfájás patogenezise

Korábban – ahogy elnevezései is mutatják – tartották pszichológiai betegségnek, illetve feltételezték a nyakizmok kontrakcióját (tartós, túlzott összehúzódását) is a hátterében. Valószínű, hogy komplex folyamatok alakítják ki, eltérő hangsúlyokkal az epizodikus és a krónikus formában. A stressz fokozott izomfeszüléshez vezet a nyak és a fej izmaiban, ami miatt megnő az izmokból, az izmok hártyáiból (fascia) származó szenzoros ingerlés (myofascialis input). Ez fokozza az érző, illetve nociceptív végkészülékek, illetve összességében a szenzoros idegsejtek érzékenységét is elsősorban a n. trigeminus ganglionjában (periférás szenzitizáció). Ez idővel a központi idegrendszeri fájdalomátvitel struktúráiban is szenzitizációhoz vezet, elsősorban a trigeminus érző magjában, de felmerült, hogy a „fájdalommátrix” egyéb struktúráiban is: a periaqueductalis szürkeállományban, a gyrus cinguliban, az inzulában, az orbitofrontalis kéregben. A tenziós fejfájás krónikussá válásában valószínűleg az utóbbi, centrális szenzitizáció játszik elsősorban szerepet. A folyamatban közrejátszik az is, hogy az agytörzsi szenzoros struktúrák aktivációja tovább fokozza az izomösszehúzódást, így „ördögi kör” alakul ki.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 055 7

Tankönyvünk második, átdolgozott kiadása több mint egy évtized után jelenik meg. Bár maguk a neurológiai betegségek keveset változtak ez idő alatt, ismereteink róluk jelentősen gyarapodtak, ahogyan számos kórkép esetében a kezelési lehetőségek is. Amellett, hogy igyekszünk követni ezeket a változásokat, az új kiadással célunk még inkább megfelelni azon elvárásoknak, melyeket a könyv olvasóközönsége támaszt.

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de reményeink szerint a klinikai pszichológia – és persze a neurológia – iránt érdeklődők, illetve az érintett területeken dolgozó más szakemberek (klinikai pszichológusok, neuropszichológusok, gyógytornászok, logopédusok, ápolók), akár neurológiai betegekkel kapcsolatba kerülő orvosok is haszonnal forgathatják majd.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-czigler-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave