Márkus Attila, Czigler Balázs

Neurológia

Bővített, átdolg. kiadás


Diabéteszes polyneuropathia (polyneuropathia diabetica – cukorbetegség által okozott polyneuropathia)

Magyarországon 800 ezerre tehető a cukorbetegek száma, és a betegek mintegy felében alakul ki a polyneuropathia. A perifériás idegrendszer megbetegedésének valószínűsége annál nagyobb, minél régebb óta áll fenn a cukorbetegség. Legnagyobb kockázati tényezők: 40 év feletti életkor, 25 éve fennálló cukorbetegség, nem megfelelően beállított vércukorszint. A tünetek a végtagokon, disztálisan, szimmetrikusan (harisnya-kesztyűszerűen) jelennek meg. Leggyakrabban az alsó végtagok érintettek. A neuropathia vonatkozik az érző, motoros és az autonóm idegrostokra is. A szenzoros (érző) tünetekhez tartozik az érzéscsökkenés, paraesthesiák (pl. zsibbadás, hangyamászásérzés), fájdalom. Az érzészavarok a talpon és tenyéren a legkifejezettebbek és éjszaka fokozódnak. Motoros tünetek: izomgyengeség, izombénulás. Autonóm idegrendszeri tünetek lehetnek: szívritmuszavarok, szívinfarktus, ortosztatikus hypotónia, gasztrointesztinális (gyomor-bél) diszfunkció, vizelési funkciózavar, stb. Terápia: vércukorszint beállítása mellett B-vitaminok adása. Fájdalmak esetén neuropathiás fájdalmakra javasolt gyógyszerelés (ld. lejjebb).

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 055 7

Tankönyvünk második, átdolgozott kiadása több mint egy évtized után jelenik meg. Bár maguk a neurológiai betegségek keveset változtak ez idő alatt, ismereteink róluk jelentősen gyarapodtak, ahogyan számos kórkép esetében a kezelési lehetőségek is. Amellett, hogy igyekszünk követni ezeket a változásokat, az új kiadással célunk még inkább megfelelni azon elvárásoknak, melyeket a könyv olvasóközönsége támaszt.

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de reményeink szerint a klinikai pszichológia – és persze a neurológia – iránt érdeklődők, illetve az érintett területeken dolgozó más szakemberek (klinikai pszichológusok, neuropszichológusok, gyógytornászok, logopédusok, ápolók), akár neurológiai betegekkel kapcsolatba kerülő orvosok is haszonnal forgathatják majd.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-czigler-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave