Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


Bilaterális és multilaterális segély

A segélyek eljuttatása a fejlődő országokba történhet bilaterális vagy multilaterális úton (1.3. ábra). Bilaterális segély esetén a donorország közvetlenül nyújtja a segélyt a recipiens országnak, vagy valamilyen nem kormányzati szervnek. Előnye, hogy a donor szigorú ellenőrzés alatt tudja tartani az általa allokált forrásokat. A bilaterális elosztás hátránya viszont a források felaprózódása, a rászoruló országok kimaradása (lásd az 1.3. ábrán az R3-mal jelölt recipienst) és kisebb projektek támogatása. Emellett a bilaterális támogatások révén egy-egy recipiens országban több donorország is feltételeket szab, amelyek akár egymással ellentétesek is lehetnek (lásd például a kínai segélyezést és a nyugati segélyeket). Multilaterális támogatás esetén a bilaterális donor és a recipiens ország közé egy nemzetközi szervezet (pl. a Világbank, az IMF, a különböző fejlesztési bankok) integrálódik, és ez a szervezet allokálja a donorok által nyújtott támogatásokat. Ebből kifolyólag a bilaterális donorok segélyeik feletti kontrollja jelentősen lecsökken, viszont a recipiens országok érdekei előtérbe kerülhetnek.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave