Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


Magánforrások mobilizálása: a „kevert” finanszírozás

Az IF-eszköztár másik irányú átalakulására az OECD DAC-hoz delegált magyar szakértő hívta fel a figyelmünket. Obermeyer Anita szerint ezt jól jelzik azok a legújabb kezdeményezések, amelyek a magánforrások mobilizálására, bevonására törekszenek. Ezek legfőbb célja olyan koherens stratégiák és „kevert” fejlesztési alapelvek kialakítása, amelyek hatékonyan segíthetik elő a magánforrások bevonását, összeadódását (scaling up) és a leginkább rászorultak felé irányítását mérhető társadalmi és környezeti hatások elérése által (a legnagyobb transzformációs hatás elérése érdekében) (bővebben lásd OECD, 2018; WEF, 2018). A fő kulcsszó Obermeyer szerint innentől kezdve a nemzetközi fejlesztési zsargonban a „blending” lett, ami szó szerint annyit jelent, hogy „kevert” források, azaz a hivatalos (közösségi, állami) fejlesztési forrásokat a magánszférából származó forrásokkal kell kiegészíteni, „keverni”. Ez gyakorlatilag a köz- és magánszféra közötti partnerség (PPP) elvének becsatornázása a nemzetközi fejlesztésfinanszírozás gyakorlatába. A hangsúly ezáltal áttevődik a magánszféra bevonására, mobilizálására azzal a céllal, hogy kulcspartnerként vegyen részt a Fenntartható Fejlődési Célok (SDGs) megvalósításában és a nemzetközi fejlesztési együttműködések finanszírozásában. Az OECD ehhez három fő mechanizmust nevesít: a kevert finanszírozást (blended finance), a társadalmi beruházásokat (social impact investing) és a zöld kötvényeket (green finance). Mindezen mechanizmusok tekintetében egyelőre a magyar megnevezés is gyakran problémát jelent, emelte ki a hazai szakértő, és látni fogjuk, hogy a hazai alkalmazás is gyerekcipőben jár.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave