Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


A humanitárius jog

Továbbra is az elmélettől a gyakorlat felé haladva: a nemzetközi jog és azon belül is a nemzetközi humanitárius jog (Orakhelashvili, 2008, 161‒182.) olyan kiindulópontja a humanitárius akcióknak, amely hivatkozási alapul szolgálhat a különböző tárgyalási folyamatokban (Moore, 2012, 153‒166.). A nemzetközi fejlesztés ugyanis nem lehet ,,partizánakció”, annak teljes egészében a helyi adminisztrációval együttműködve kell megvalósulnia, akikkel sokszor nehéz közös hangot találni. A nemzetközi humanitárius jog célja a fegyveres konfliktusok hatásainak, következményeinek csökkentése. Védi azon sérülékeny polgári személyeket, akik nem résztvevői az összecsapásoknak. A mindennapok terepi gyakorlatából nézve elmondható, hogy bizonyos szereplők egyetértenek a nemzetközi jog mindenkire nézve kötelező érvényében, ugyanakkor gyakori a vélekedés, miszerint az csak azokra vonatkozik, akik azt aláírták, jogi értelemben is kifejezték egyetértésüket. Ez nehezítő körülmény, amikor egyfajta közös hivatkozási alapként próbálunk erre hivatkozni segélyezési szituációkban.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave