Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


Közösségfejlesztés: a „community development”

A közösségfejlesztés gondolata az 1950-es évek úgynevezett holisztikus fejlesztéspolitikájával kezdődött, amikor a függetlenné vált egykori brit gyarmatterületeken, elsősorban a rurális Indiában elindultak az első nemzetközi segélyezési projektek. A szemlélet abból az alapvető felismerésből fakad, hogy nem lesznek sikeresek a fejlesztések addig, amíg a helyi lakosság nem érzi magát érintve, nincs bevonva az őt érintő folyamatokba (Chambers, 1983). A később Vietnamban és Ázsia más területein is külföldi forrásból megkezdett monstre vidékfejlesztési programok komoly akadályokba ütköztek a szigorú vagy egyszerűen csak merev helyi szabályok miatt. Gyakran az adott politikai környezet sem volt kedvező egy-egy óriásprojekt helyi implementálásához (Haslam, 2017, 352‒353.). Mindez szorosan kapcsolódik a korábban említett fejlesztési elvhez, a valós partnerségre és jelenlétre épülő munkához. A tapasztalat eredménye, hogy a nagy projektek helyett gyakran kisebb léptékben kell gondolkodni, a helyi lakosság maximális bevonásával, mi több, fejlesztésével. Ha elmarad a megvalósítói kör megelőző fejlesztése, a nagy ívű projektek kudarcra lesznek ítélve, ugyanis nem lesz, aki azokat fenntartsa, és magáénak érezze.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave