Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


Egyházi és civil szervezetek úttörő munkája

A civil-, nem kormányzati szervezetek segélyezésben betöltött szerepének jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Igazán mély beépülésük a szakterületbe szintén az elmúlt néhány évtized eredménye. Az egykori keresztény missziók bizonyos megközelítésben munkájuk és szerepük előzményeinek tekinthetők: ahogyan a korai, helyi közösségekkel sorsközösséget vállaló, azokat oktatni, fejleszteni, felemelni vágyó missziók száma megnövekedett a világban, esetenként a legtávolabbi, leginkább izolált, megközelíthetetlen területeken (Bosch, 2005, 261‒307.), úgy dolgoznak ma a civil és egyházi segélyszervezetek munkatársai is. Természetesen az előjel, a szándék, a tartalom gyakran más, ugyanis a gyarmatosító állami és esetenként keresztény missziók sokszor összefonódtak, és a helyi népek átformálását, meghódítását tűzték ki célul. Ennek a rossz, idejétmúlt modellnek az értelmében világos, hogy nem lehet kapcsolat. Annyiban azonban igen, hogy a felvilágosult missziológia társadalomfejlesztő, építő szerepe, történeti előképe a később létrejött nem kormányzati vagy civil szervezeteknek. Az önkéntesség, karitativitás gondolata is jellemzően a zsidó-keresztény hagyományból fakad. Az egykori gyarmatterületeken elvitathatatlan a jelentősége a korai missziós papoknak, akik iskolákat, árvaházakat működtettek. Oktattak, orientáltak, jövőt adtak a helyi lakosságnak. Munkájuk máig hiánypótló. Aki terepi munkát végez, tudja, hogy sok esetben milyen széles körű tisztelet, elismerés övezi a vallási alapú (faith-based) karitatív munkát végző egyházi szervezeteket. Ideális esetben a pénzügyi, adminisztratív transzparencia garanciái, valamint a közösségépítés, mobilizáció első számú forrásai. Beágyazottságuk, híd szerepük ugyanis sok esetben egyedülálló: ismerik a közösségeket, beszélik a helyi nyelveket, napi kapcsolatban élnek velük.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave