Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


Professzionalizálódás a nemzetközi segélyezésben

A korábbiakban említett területek között szoros egymásra épülés, koherencia figyelhető meg. A humanitárius célokat támogató, ,,soft” eszközöktől a leginkább lokális, közösségi szintig az egyes területek között logikai kapcsolat, jó esetben átjárás, egymást támogató, erősítő kapcsolat van. Az elmúlt évtizedekben bekövetkezett változások a terepi munka perspektívájából leginkább annak professzionalizálódásában figyelhetők meg: a jó szándékú, de laikus segélynyújtás részben már a múlté. A heterogén háttérrel rendelkező önkénteseket felváltották a magasan képzett szakemberek. A nemzetközi fejlesztéssel kapcsolatos ismeretek oktatása akadémiai szintre emelkedett: mesterképzéseket szerveznek, doktori dolgozatok születnek a témában. A legnagyobb segélyezési munkával foglalkozó szervezetek olyan normák megalkotásába kezdtek, amelyek célja a terepi szintű munka teljes koordinálása, mint pl. az úgynevezett klaszterrendszer (cluster approach) kialakítása, a humanitárius koordináció egységesítése,1 valamint a különböző minősítő, akkreditáló rendszerek létrehozása.2 E folyamatok célja a munkában részt vevők egységesítése, amely leginkább a humanitárius segélyezésben (tehát a vészhelyzet-kezelési munkában), mintsem nemzetközi fejlesztésben (azaz hosszabb távú, jellemzően infrastrukturális, kapacitásbővítési törekvésekben) jelenik meg.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave