Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


Az innovatív finanszírozás gyakorlata – A mélyinterjúk tapasztalatai

A Fenntartható Fejlődési Célok (SDGs) 2015-ös elfogadásával az eddig innovatívnak tekintett fejlesztésfinanszírozás gyakorlatilag megszűnt „innovatívnak” lenni abban az értelemben, hogy nevesítve lett és bekerült a hivatalos segélyezés eszköztárába, ezáltal „klasszikus” fejlesztési eszközzé vált. Ez is jól rámutat arra, hogy az innovatív fejlesztésfinanszírozás egy folyamatosan változó, átalakuló eszköztárat jelent, amennyiben a kezdeti eszközök bekerülnek a hivatalosan is elismert (és elvárt) gyakorlatok közé, miközben újabb és újabb megoldások jelennek meg. Innovatív finanszírozás alatt kezdetben elsősorban azt értették, ami pótlólagos, addicionális forrást eredményezett, napjainkra azonban a hangsúly eltolódott az innovatív mechanizmusok irányába (habár az elszámolás tekintetében az addicionalitás központi kérdés maradt, de sokszor az innovatív forrásból származó segélyeket is elszámolják hivatalos fejlesztési segélyként). Összességében megállapítható, hogy napjainkban a gyakorlatban is zajlik a nemzetközi fejlesztésfinanszírozás minőségi átalakulása (upgrading), miközben az alkalmazott eszközök és mechanizmusok csak egy kis része, a legújabb (frontier/leading) megoldások tekinthetők valóban innovatívnak, a szó eredeti értelmében.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave