Jászberényi Melinda

Vízi turizmus és közlekedés: termékek, trendek, regionalitás


A belvízi személyhajózás jelenlegi helyzete

Az idegenforgalom a különféle nemzetgazdasági ágazatok között viszonylag fiatalnak számít és a leggyorsabban fejlődők közé tartozik. Ezzel szemben a belvízi személyszállítás teljesítménye az utóbbi évtizedben inkább csökkennek, de a legjobb esetben is stagnálnak (15. ábra és 16. ábra). Az előzőekben leírtak ellenére úgy tűnik, hogy Magyarországon a vízi közlekedés jelentősége a turizmusban relatíve visszaszorulóban van. A negatív tendencia enyhíthető lenne a Duna-völgyet érintő közlekedésfejlesztési koncepciók (városi parkolókapacitások bővítése), valamint a régóta tervezett, a turizmusnak kedvező városszerkezeti átalakítások (pl. kikötők korszerűsítése) (Hajdú et al. 2002) teljesülésével.

Vízi turizmus és közlekedés: termékek, trendek, regionalitás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 406 7

Mindenki fülében ismerősen cseng Pompeius római hadvezér mondása: Hajózni kell! Nem feledhetjük azonban, hogy a XXI. századra a vízi közlekedés háttérbe szorult más módokkal (a légi, a közúti és a vasúti szállítással) szemben, sőt, a 2001-es európai közlekedéspolitika szerint a közlekedés családjában a hajózás lett a „szegény rokon”. Bár hazánk el van szigetelve a tengerektől, álló- és folyóvizeink révén a vízi közlekedésnek és turizmusnak jelentős hagyományai vannak. Jászberényi Melinda elsősorban egyetemi hallgatóknak írt hiánypótló művében áttekinti e témakör fogalmait, fejlődését, hazai és globális trendjeit, külön-külön és összefüggéseiben is bemutatva a belvízi és tengeri hajózást, valamint a kapcsolódó turizmust. A jegyzet erőssége, hogy viszonylag új keletű fogalmakkal és folyamatokkal is foglalkozik, például a smart-koncepcióval és az Európai Unió Duna-régióra vonatkozó stratégiájának kapcsolódó prioritásaival. A tudnivalókat színesítve, fotókkal illusztrálva dolgozza fel. Leendő és gyakorló szakembereknek is figyelmébe ajánlom a kötetet.

Munkácsy András tudományos munkatárs, Közlekedéstudományi Intézet, a könyv lektora

Ugyan a turizmusipar születését egy gőzmozdonyhoz kötik, az utazások története a vízen kezdődött, majd hosszú évszázadokon keresztül a folyók, a tavak, a tengerek és az óceánok képezték a mai értelemben vett turisztikai mobilitás színterét. Hajóra szállni mindig is luxus volt, sokáig az ár, napjainkban inkább az idő szab gátat a vízen történő utazás eltömegesedésének. Ugyanakkor számos vízparti turisztikai desztináció a tenger- és óceánjárókon érkezőkben látja a már nemkívánatos mértékű turizmus generálóit. Jászberényi Melinda hiánypótló könyve monografikus igényességgel tekinti át a víz, a közlekedés és a turizmus szimbiotikus kapcsolatrendszerét. A munka fontos fókusza a Duna és Magyarország, elsősorban ebben a földrajzi dimenzióban mutatja be a vízi turizmus és a közlekedés aktuális gazdasági, társadalmi, környezeti kérdéseit és regionális kihívásait. Ajánlom mindenkinek, aki a hajózásra nem letűnő múltként, hanem felemelkedő lehetőségként tekint.

Michalkó Gábor egyetemi tanár, BCE, tudományos tanácsadó, MTA CSFK FTI

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jaszberenyi-vizi-turizmus-es-kozlekedes-termekek-trendek-regionalitas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave