Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


19.9. Fontosabb megállapítások

  • A mai, modern takarmányozásban folyamatosan nő a melléktermékek jelentősége. Az új iparágak megjelenésével újabb és újabb melléktermékek kerülnek felhasználásra, amelyek egyrészt hozzájárulnak a környezetterhelés csökkentéséhez, másrészt pedig a takarmánygazdálkodásba beépülve lehetővé teszik, hogy csökkenjen a keveréktakarmányok költsége.
  • A melléktermékek takarmányozásban való felhasználása során akkor járunk el helyesen, ha meggyőződtünk a következőkről. Az etetésre kerülő melléktermék folyamatosan rendelkezésre áll az általunk meghatározott időtartam alatt. A melléktermék táplálóanyag-tartalma és minősége állandó a feletetés időtartama alatt. A melléktermék nem veszélyezteti az állatok egészségét, sem az állati eredetű élelmiszer-alapanyag minőségét és biztonságát. Ára arányban van táplálóanyag-tartalmával. Ha ebben nem vagyunk biztosak, akkor érdemes a receptúra-összeállító program segítségével meghatározni az úgynevezett táplálóanyag-arányos árat, és csak ezután dönteni.
  • A különböző melléktermékek lehetnek állati vagy növényi eredetűek. Jelenleg az Európai Unióban az állati eredetű melléktermékek felhasználása korlátozott. Ezért a takarmányozás területén túlsúlyba kerültek a növényi eredetű melléktermékek – annak ellenére, hogy a fehérje minőségét tekintve az állati eredetű melléktermékek sok szempontból kedvezőbbek, és jobb termelési paraméterek érhetők el velük.
  • Jelenleg a legfontosabb mellékterméket az olajipar biztosítja számunkra. Az olaj kinyerése után kapott termék az extrahált dara, amely nélkül állattenyésztésünk jelenleg elképzelhetetlen. A legnagyobb mennyiségben fogyasztott baromfi és sertés előállítása során az elsődleges fehérjeforrás az extrahált szójadara, de napraforgó- és repcedara is egyre nagyobb mennyiségben van jelen a takarmánykeverékekben.
  • A gabonamagvakban található keményítő kivonása után visszamaradó két legjelentősebb melléktermék a CGF (száraz és nedves) és a DDGS. Alapvetően mindkét takarmány fehérjetartalma nagy, de a CGF-et hagyományosan elsősorban a kérődzőtakarmányozásban használják, a DDGS pedig a sertések takarmánya. Az elmúlt időszakban az etanolgyártás felfutása miatt mindkét melléktermék egyre nagyobb mennyiségben keletkezik, így szerepük várhatóan tovább fog növekedni.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave